До Дня пам’яті жертв політичних репресій.

День пам`яті жертв політичних репресій
        15 травня відзначатиметься скорботна дата в історії нашої держави – день пам’яті жертв політичних репресій. В цей день ми вшановуємо пам’ять безневинних жертв жахливих подій, які загинули у вирі політичних репресій 30-х років ХХ століття. Мільйони громадян: державна, інтелектуальна та творча еліти, духовенство, робітники та селяни були заарештовані та засуджені, сотні тисяч – розстріляно.
        В період «великого терору» 1936-1938 років було репресовано близько 3% населення колишнього СРСР. З них за політичними мотивами близько 2,5 млн. В Україні масові чистки почалися раніше і тривали довше.
     Понад 2 мільйони 800 тисяч чоловік стали жертвами розкуркулення й депортацій з України. За даними СБУ більшість репресованих були етнічними українцями.
       У жорна сталінських репресій було кинуто квіт української нації – вчених, державних, військових і громадських діячів, письменників, працівників культури і мистецтва, мільйони безневинних селян і робітників. Чинилось повселюдне свавілля задля торжества примарної ідеї. Не обминуло воно і нашу Вінниччину і Гайсинщину. Тільки у Вінницькій області було страчено близько 20 000 осіб.
      Масові репресії на Вінниччині і Гайсинщині почались влітку 1937 року.
Дослідження цих злочинів розпочалось під час німецької окупації.
За результатами розслідування у Вінниці було виявлено 91 масове поховання й ексгумовано 9439 тіл.
Серед них були і гайсинчани.
Тільки завдяки наполегливій праці науковців, архівістів, краєзнавців, працівників
правоохоронних органів вдалося встановити тисячі імен осіб, які народились,
проживали в нашій області та зазнали політичних репресій в роки радянської влади. 
1.
     Ці люди – селяни, яких звинуватили у куркульстві, саботажі колгоспного будівництва, господарському шкідництві. Ці люди – вчителі, лікарі, агрономи, інженери, яких звинувачували у вільнодумстві і контрреволюційній діяльності та багато інших ні в чому не винних людей.
 1.
       По неповним даних було встановлено імена репресованих населених пунктів Гайсинщини.
Наприклад: Бондури – 17 осіб, Куна – 15, Зятківці – 30, Кущинці – 4, Харпачка – 8, Чечелівка – 11 осіб.
І так майже по кожному селу.
 1.
   Ось наприклад протягом двох квітневих днів чорного 1938 року жахливий смерч пронісся над Зятківцями, вирвавши із вісімнадцяти родин чоловіків у жінок, батьків у малолітніх дітей. Лише одному із заарештованих минуло 50.
       Всі інші були значно молодші. Більше ніхто тих нещасних не бачив, їхня доля на десятиліття була покрита імлою.
    У відділі юнацтва було оформлено книжкову виставку “Нескорена сила”. на виставці представлена література  присвячена цим трагічним подіям.
1.
1.
   Тож, ми маємо пам’ятати про тих, кого знищила, перемолола жорстока, бездушна сталінська машина в роки «великого терору».
    Ми згадуємо минуле, щоб не допустити подібного в майбутньому. Драматичні події, які пережив в минулому і переживає український народ в період російської агресії тепер доводять, що насильство і тоталітаризм ніколи не приносили добра. Майбутнє процвітання України можливо побудувати тільки в умовах миру, на принципах демократії, верховенства права та рівності перед законом, в дружбі і злагоді з усіма європейськими країнами.
        
Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий