Славетні творці української державності в народно-прикладному мистецтві.

Дяченко Юрій Олександрович

   В історії України чимало знакових і видатних постатей. Українська земля – багата талантами. безліч героїв, полководців, мислителів, митців, науковців, музикантів, поетів і письменників, спортсменів тощо.

     Деякі з них прославили Україну не тільки на рідній Батьківщині, а й далеко за її межами. Нам є ким пишатися.

  До Дня Української Державності пропонуємо переглянути неповторні картини майстра різьби по дереву, Заслуженого майстра народної творчості України Юрія Дяченка.

  Сюжетами творів відомого майстра є події з історії України, історично-жанрові нариси. В доробку Юрія Олександровича є велика кількість барельєфних картин, що розкривають феномен кобзарства та поезії Тараса Шевченка.

   Серія творів присвячена історії Козаччини – тут є сюжети з певною гумористичною ноткою, але переважно трагедійного забарвлення.

Багато років художник працює над галереєю історичного портрету.

    Його твори «Чумаки», «Лірник», «Пишуть козаки листа турецькому султану», портрети гетьманів, – ці та інші роботи з гордістю і любов’ю вибудовували образ України – звичайної і буденної, а водночас ду-ховної, працьовитої, вільнолюбної.

       Такою різною і неповторною бачить її митець.

   До своєї Шевченкіани Юрій Дяченко йшов багато років. Це були роки духовного зростання та опанування різьбярської майстерності, а також осягнення того поета, якого знав з дитинства, зі школи. Перечитуючи рядки, сповнені болю і гніву, з висоти свого людського і мистецького досвіду, все більше утверджувався в думці, що Тарас Шевченко – для всіх поколінь.

    Серія картин «Гетьмани України» органічно вписується у різьблену Шевченкіану Юрія Дяченка. Їх створенню передує кропітка робота автора над собою: вивчення історії України, її визначних постатей, діяльність яких впливала на вибір українського шляху і тому опинялась в полі зору Тараса Шевченка як провідника нації.

1.

    Це непереможний «Петро Сагайдачний»,

 за якого козацтво стало могутньою

військо¬вою силою і запанувало

на Чорному морі.

Постать Івана Мазепи,

який доклав чимало зусиль

для розвитку культури та духовності

українського народу.  

 1.

   Його спроба реалізувати ідею самостійності української держави не вдалась. Впродовж століть намагались знищити навіть пам’ять про Мазепу. Але ідея незалежності жевріла серед українців.

     Кожен з цих гетьманів, на думку істориків, становить цілу епоху.

     Народний улюбленець Петро Дорошенко, оспіваний у віршах Шевченка. Ціною неймовірних зусиль йому вдалось, хоч ненадовго, об’єднати розшматовану Україну.

    Всі вони (13 гетьманів) вирізьблені Юрієм Дяченком, – не просто майстром, а патріотом України, який вносить і свою лепту у розвиток духовності тієї держави, за яку боролись українські гетьмани.

 

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий