Гайсинська центральна бібліотека продовжує цикл інформаційних буклетів Нові імена на карті Гайсина.

Вулиця Якова Гандзюка

       Гайсинська центральна бібліотека продовжує цикл інформаційних буклетів «Нові імена на карті Гайсина».

   Рішенням 37 сесії Гайсинської міської ради 8 скликання вулицю Комарова перейменовано на вулицю Якова Гандзюка. Хто ж такий Яків Гандзюк?

      Народився Яків Григорович Гандзюк 21 березня 1873 року в селі Багринівці Подільської губернії (нині Літинський район на Вінниччині) у родині відставного артилериста, де, крім нього, було ще четверо дітей. На зламі ХІХ-ХХ ст. Гандзюки своїм коштом збудували першу в селі хату. Після п’яти років навчання у Вінницькому реальному училищі Яків вступив добровольцем до 47-го піхотного полку. І вже за рік дослужився до молодшого унтер-офіцера (молодшого сержанта). У 1895 році закінчив з відзнакою Одеське піхотне юнкерське училище і отримав звання підпрапорщика. Під час російсько-японської війни у травні 1904 року переведений до 6-го Східно-Сибірського стрілецького полку.

   Указом Урядового Сенату № 1800 від 4.06.1911 року Гандзюку разом з родиною був наданий дворянський титул Російської імперії з правом його передачі нащадкам.

     Із початком Першої Світової війни 1914 року Гандзюк, уже командир батальону, з перших днів у боях.

    Під час Першої світової війни Гандзюк за бойові заслуги був підвищений до полковника, тимчасово командував 146-м піхотним Царицинським полком, пізніше очолив 91-й піхотний Двінський полк.

     Завжди був у перших лавах, надихав своїм прикладом бійців, був вісім разів поранений. З початком революційних подій призначається на посаду бригадного командира 23-ї піхотної дивізії.

   За кілька місяців Яків Гандзюк досягає вершини своєї військової кар’єри — отримує звання генерал-майора й очолює 104-ту піхотну дивізію.

   Пізніше, не без участі генерала, вона стане українізованою — Першою Українською дивізією у складі 1-го Українського корпусу під командуванням генерала Павла Скоропадського — майбутнього очільника і гетьмана Української Держави — дивізія відводиться до Проскурова, де й проводиться українізація. Начальником штабу стає генерал Яків Сафонов, першою дивізією командував Яків Гандзюк, начальником булави (помічником) — полковник Микола Капустянський. До складу дивізії входили 4 полки — Київський імені Б. Хмельницького, Стародубський імені гетьмана Скоропадського, Полтавський імені гетьмана Сагайдачного, Чернігівський імені гетьмана Полуботка.

   Після виходу Скоропадського у відставку, в грудні 1917 року, обіймає посаду командира. Частини корпусу тримували Здолбунів, Рівне, Шепетівку, роззброюючи загони, в яких починалися вагання.

    Під командування Гандзюка частини корпусу відбили наступ більшовиків на Київ із півдня. В районі залізниць Жмеринка-Козятин його підлеглі зупинили і розброїли дві піхотні та одну кавалерійську дивізії, яких вела на Київ більшовичка Євгенія Бош. З цього боку до столиці не могли підійти ніякі червоні частини.

     Про те, що війська Муравьова зайняли Київ і уряд УНР перебазувався до Житомира, командувачу корпусу не було відомо. Разом з начальником штабу генералом Сафоновим та начальником оперативного відділу полковником Гаєвським автомобілем вирушили з Білої Церкви до військового міністра й Секретаріату, аби з’ясувати обстановку й отримати нові накази. На, жаль, без охорони. На під’їзді до столиці загін червоних балтійських моряків оточив їх машину і взяв у полон. На особисту пропозицію Муравйова перейти до більшовиків усі троє відмовились, а Гандзюк сказав. : «Ви помилились, бо ми українці. І нам зрозуміли причини, що змусили вас воювати з нами». Не зумівши українських патріотів схилити на сій бік, Муравйов наказав їх розстріляти. Генерал Гандзюк звернувся до своїх товаришів: «Благати про пощаду цих мерзотників – принизливо для нас. Єдине бажання усім нам – помремо героями!» Генерал розпрощався з кожним, розцілувався: «Як командував українського корпусу виходжу на розстріл першим!»

     Матроси вивели полонених на схил, наказали стати до них спиною, що обурило генерала Гандзюка: «Що! Совість не дозволяє вам дивитись нам в очі!».

    Це були його останні слова. Після залпу всі троє впали… Гаєвського лише легко поранили і, скотившись вниз під прикриттям заростей та вечірніх сутінків він зумів утекти. Пізніше і розповів про останні хвилини життя генерала. Сам Гандзюк теж не був розстелений одразу. Його по-звірячому багнетами добивала матросня. Після загибелі названих командирів корпусу відповідної заміни їм не знайшлось. Згуртоване й міцне з’єднання втратило колишню боєздатність і невдовзі було розгромлено червоними. Коли після вигнання у братській могилі розшукали тіло генерала, на ньому, крім, слідів куль, виявили ще двадцять багнетних ран. Його переховали з військовими почестями на території Свято-Михайлівського Видубовицького монастиря. На могилі встановили дубовий хрест з його іменем. У 1920 році хрест знищили, а могилу зрівняли з землею. Після 1991 року надгробок відновили за сприяння нащадків генерала зі США (Каліфорнія).

   Сучасники генерала, які були добре з ним знайомі, характеризували Якова Гандзюка як освічену на той час людину. Він володів п’ятьма мовами, багато читав, добре орієнтувався у хитросплетіннях тогочасної політики. А ще був людяним до підлеглих і в царський період бачив у них насамперед людей, не терпів зверхнього ставлення до рядових вояків – учорашніх селян. Якби не той фатальний збіг обставин, хто зна, як би склалась доля 40-річного генерала, справжнього сина свого народу, й доля України загалом.

    Його кредо «На війні буває така мить, коли просто необхідно ставити «ва-банк» своє життя, інакше переможцем буде противник» повинно стати кредом сучасних поводарів української держави, її війська.

   Указом Президента України №168/2020 «Про присвоєння почесних найменувань військовим частинам Сухопутних військ Збройних Сил України» з метою відновлення історичних традицій національного війська щодо назв військових частин, за зразкове виконання поставлених завдань, високі показники в бойовій підготовці, а також з нагоди Дня піхоти 59 окремій мотопіхотній бригаді Сухопутних військ Збройних сил України, що дислокується в м.Гайсині, присвоєно найменування «імені Якова Гандзюка».

    Відтоді бригада з гордістю носить ім’я видатного українського військового діяча часів Перших визвольних змагань, одного з перших творців нової української армії.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий