“Вулиця Івана Миколайчука” із циклу “Нові імена на карті Гайсина”.

Іван Миколайчук
       Гайсинська центральна бібліотека продовжує цикл інформаційних буклетів «Нові імена на карті Гайсина».
     Серед найвідоміших наших земляків доби Української революції 1917-1921 рр. був Миколайчук Іван Маркович – політичний діяч, член Центральної Ради УНР іВсеукраїнської ради селянських депутатів, представник Гайсинського повіту Подільської губернії, вчитель.
    І Гайсинська міська рада рішенням 37 сесії 8 скликання №3 від 30 серпня 2022 року перейменувала вулицю Матросова на вулицю Івана Миколайчука.

     Миколайчук Іван Маркович, народився 19 серпня 1884 році в селі Кисляк. З відзнакою закінчив гімназію в Гайсині (1898-1901), продовжив навчання в Могилів-Подільській учительській семінарії (з відзнакою).
      По закінченню семінарії та отриманню звання «неповного» вчителя працював у сільських школах. У 1913 році заочно закінчує Київський педагогічний інститут, отримавши звання «повного» вчителя з правом викладати аж до університету. Після закінчення Київського педагогічного інституту вступає до Харківського університету для навчання екстерном. Вивчає самостійно іноземні мови. Іван Маркович володів, окрім української і російської, польською, французькою, німецькою. Добре знав латинь, розумів грецьку та англійську.
    По закінченні Харківського університету І. М. Миколайчука призначають інспектором народних училищ Гайсинського повіту. В цей час предводитель дворянського зібрання Гайсинського повіту за погодженням з губернським предводителем представляє його на присвоєння звання особистого дворянства, але з умовою відмовитись від революційної боротьби «проти царя». Іван Маркович принципово відмовляється від присвоєння особистого дворянства – письмово. Надалі його пересування контролюється охоронним відділенням царської жандармерії.
       За революційну діяльність у серпні 1914 р. Миколайчук І.М. був заарештований та засуджений на вічне поселення до Сибіру в райони ріки Лєни
     У березні 1917 р після Лютневої революції І. М. Миколайчук повертається на рідну Подолію. Починає бурхливу політичну роботу, створюючи в Подільській і прилеглих губерніях «Селянські спілки» з тим, щоб вони входили до складу створюваних Рад і мали можливість увійти їх представникам в Центральну Раду УНР.
      У травні 1917 він організовує і проводить Український з’їзд Селянських спілок за участю двох тисяч депутатів. З’їзд обирає «Всеукраїнську Раду Селянських депутатів», а Івана Миколайчука своїм представником в Українську Центральну Раду, залишаючи також у складі ЦК «Всеукраїнської Ради Селянських депутатів».
     Відразу ж починає роботу в УЦР в якості її інструктора по Подолії. Незабаром, враховуючи ефективну політичну роботу, працездатність, організаційні здібності і високий рівень загальної культури, Івана Марковича запрошують до Києва і він стає заступником міністра землеробства. Близький до Грушевського, Винниченка, Петлюри, Єфремова. Був чудовим оратором, вмів переконувати і вести за собою людей. Користувався величезною повагою та підтримкою селян, однодумців і товаришів по роботі.
    18 лютого 1918 р німецькі війська окупують Україну, скидають ЦР і допомагають створити Гетьманат на чолі з гетьманом Скоропадським. Іван Миколайчук не визнає німців-окупантів, йде в підпілля, організовуючи партизанський рух на Поділлі.
    У 1918- 1919 г. почалася боротьба проти більшовиків серед селянства, козацтва, партизан в Україні, особливо на Черкащині (Холодний яр) і на Подолії. Десятки отаманських загонів рвуть Україну на частини. В цей час Іван Маркович працює учителем, але підтримує порадами і настановами керівника відомого загону – отамана Ананія Волинця, що боровся проти червоних, білих, зелених, німців, поляків за вільну Україну. Іван Миколайчук був двоюрідним братом Волинця і мав великий ідейний вплив на свого родича, підтримував його в національно-визвольній боротьбі.
     Відомо, що 16 червня 1919 р. Ананій Волинець скликав у Гайсині повітовий селянський з’їзд, який обрав повітову Раду з 70 чоловік. Рада обрала виконавчий комітет на чолі з Іваном Миколайчуком.
   До моменту приходу більшовиків Іван Маркович працював в сільській Кисляцькій школі Гайсинського повіту учителем. 1926 року з учительської посади Іван Миколайчука переводять у Вінницький обласний відділ народної освіти (ОБЛВНО) спочатку інспектором, а потім заступником голови ОБЛВНО. Але його політичні погляди не співпадали з більшовиками, особливо з точки зору організації життя селян. Він не поділяв ленінських (більшовицьких) поглядів з питань експропріації та колективізації.
     30 квітня 1928 його арештували. По закінченню слідства по справі Гайсинської контрреволюційної організації – 10 років тюремного ув’язнення суворого режиму на острові Соловки і довічна висилка з поразкою в правах!
    Після звільнення влітку 1938 активно зайнявся літературною діяльністю. У період окупації в 1941 повертається з сім’єю в рідне село Кисляк. І відразу ж організовує навчання дітей, відновивши середню школу, стає її директором. Працює в школі в селі Карбівка. 28 березня 1942 р його заарештували. В містечку Теплик, що в 35 км від Гайсина був розстріляний німцями 6 квітня 1942 р.
     З метою вшанування пам’яті Івана Марковича Миколайчука на приміщенні школи с.Кисляка, де він вчителював, відкрито меморіальну дошку. А міська рада м.Гайсина перейменувала одну з вулиць іменем видатного земляка.
Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий