Гнат Трохимович Танцюра – український фольклорист, етнограф і педагог – належить до видатних збирачів усної народної творчості.
Напередодні 122-ї річниці від дня народження видатного фольклориста, етнографа, краєзнавця, вчителя Гната Трохимовича Танцюри, міський голова Анатолій Гук та начальник відділу культури, молоді та спорту Гайсинської міської ради Микола Ричков завітали до музею фольклору Гната Танцюри, де поклали квіти до пам’ятної дошки відомому земляку.
Потім вони відвідали музей, де оглянули оформлену виставку «В піснях живе серце Танцюри». На якій представлені збірники українських народних пісень з колекції музею, видання Гната Танцюри, матеріали про життєвий і творчий шлях видатного митця, вшанування його творчості. А також новий стенд “Сторінки життя Гната Трохимовича Танцюри”.
1.
Рукописна збирацька спадщина Т.Танцюри надзвичайно багата і різноманітна в жанровому плані. Впродовж сорока шести років збирач записав близько п’яти тисяч пісень, 929 казок, легенд та анекдотів 1536 прислів’їв та приказок, 615 загадок, 144 танці, сотні замовлянь, голосінь, повір’їв, рецептів народної медицини.
Від обдарованої народної співачки Явдохи Микитівни Сивак (Зуїхи) фольклорист записав і підготував до друку 1008 пісень, 156 загадок, байок, переказів і чимало іншого етнографічного матеріалу. Книга «Пісні Явдохи Зуїхи» побачила світ вже після смерті Гната Танцюри. Це поетичний пам’ятник талановитій дочці українського народу, яка обезсмертила славне ім’я Танцюри. Такого аналога не знайти в усій світовій фольклористиці.
Видатний український збирач духовних скарбів Гнат Трохимович сягнув вершин професійної майстерності в справі записування, осмислення й популярності усної народної творчості. Для того, щоб не гинула, не вмирала пісня – душа народу, процвітала Україна.