«Від витоків до сьогодення».

Виставка у Вінницькому обл. центрі нар. тввор. "Від витоків до сьогодення"

   

  Таку назву має виставка бубнівської кераміки, як елементу нематеріальної культурної спадщини, яка експонується у великій виставковій залі обласного краєзнавчого музею.

         

Відкрила виставку голова ліквідаційної комісії управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації Дернова Ольга Миколаївна.

        На виставці представлено понад 500 зразків бубнівської кераміки сучасних майстрів-гончарів.

           Традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки має самобутні стилістичні особливості виконання орнаментних елементів, композиційних побудов, творення образних мотивів, що вирізняє бубнівську кераміку серед інших осередків подільського гончарства. 

             Початок формування традиції орнаментального розпису бубнівської кераміки припадає на другу половину ХІХ століття і її основоположником та засновником справедливо вважається Андрій Семенович Гончар.

             Наступні покоління майстрів вносили свої індивідуальні впливи і новації в орнаментику бубнівського розпису, розвиваючи і збагачуючи її. Серед таких є брати Яків і Яким Герасименки, які працювали в тісному творчому тандемі – один творив форму виробу, а другий її розписував.

          Продовжувачем традицій братів Герасименків стала їхня племінниця Фросина Міщенко. Ця унікальна жінка, що має звання заслуженого майстра народної творчості України і сьогодні у свої 94 років ще із задоволенням ліпить глиняні іграшки.

                Фросина Іванівна передала своє уміння майстра ученицям тетяні шпак, Валентині Живко, Тетяні Дмитренко.

           

        В селі Новоселівка діє музей гончарного мистецтва (музей-садиба братів Герасименків), директором якого є Тетяна Іванівна Шпак – заслужений майстер народної творчості України.

       Крім майстрів Гайсинщини техніку орнаментального бубнівського розпису опанували майстри-гончарі подружжя – Василь Рижий і Наталія Лавренюк (м.Ладижин) та Сергій Погонець і Світлана Погонець (с.Крищинці Тульчинського району), майстер-гончар з Ямпільщини – Володимир Слубський (с.Довжок), майстер-гончар – Вікторія Ніколаєва (м. Вінниця), майстер-гончар – Михайло Діденко (м.Вінниця), майстер-гончар – Людмила Філінська (м.Вінниця), майстер-гончар – Ольга Цибуля (смт. Вороновиця).

 

           З метою збереження та розвитку бубнівської кераміки в с.Бубнівка щорічно проводиться обласний пленер майстрів гончарного мистецтва «Освячені горном», завдячуючи чому на Вінниччині розповсюджується традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки. Вінницький обласний центр народної творчості проводить систематично виставки народного мистецтва, на яких проходять майстер-класи провідних майстрів-гончарів.

 

 

             Проводяться майстер-класи і на базі музею братів Герасименків, які проводить Т.І. Шпак. Також в Бубнівській ЗОШ працює гурток-студія «Співуча глина», в якому навчаються гончарному мистецтву учні старших класів. В Тульчинському училищі культури і мистецтв запроваджена навчальна програма гончарства, яка передбачає вивчення традиції орнаментального розпису бубнівської кераміки. Цю програму реалізовують носії бубнівської традиції Василь Рижий та Наталія Лавренюк. Також вони є засновниками громадської організації «КерамАртмісто». У м. Вінниці Михайло Діденко разом із дружиною створили керамічну майстерню «Ївга», де регулярно проводять майстер-класи з ручного ліплення та гончарства.

                З метою вивчення бубнівського розпису відбуваються творчі експедиції членів Національної спілки майстрів народного мистецтва України, а також приїжджають працівники музею Івана Гончара з м. Києва.

         Відділом культури, молоді та спорту було розроблено проект «Відкритий культурний простір «Бубнівська кераміка» та подано заявку на участь в конкурсі, який організовує Фонд регіонального розвитку на 2021 р.

             Тож традиція орнаментального розпису бубнівської кераміки на сьогодні стала поширеним явищем сучасного мистецтва народної кераміки Вінниччини.

 

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий