Музей гончарного мистецтва (музей-садиба братів Герасименків)

Музей гончарного мистецтва (музей-садиба братів Герасименків)jpg
                 Рубрика “Музеї Гайсинського району”: музей гончарного мистецтва (музей-садиба братів Герасименків)
        Цей музей, який відображає яскраву сторінку гончарного промислу не тільки Гайсинщини, а й усього Поділля, знаходиться в селі Новоселівка Гайсинської територіальної громади.
      Село Новоселівка здавна відоме своїми гончарними традиціями, красою та своєрідним характером керамічних виробів. У 17-18 столітті, поки ще не було села, ці землі належали графу Потоцькому. Його підлеглі знайшли в цій місцевості гончарну глину та почали запрошувати сюди велику кількість ремісників. Приїхали близько 30 гончарів, в основному з Умані. Серед них виділявся Агафон Герасименко. Він був відомий тим, що за кілька прийомів міг зробити велику посудину, що туди дитина ховалась. З його 14 дітей вижило лише 3-є. Дочка Тетяна стала ткалею, а сини Яким та Яків г- ончарями.
         Брати творили яскраві композиції на декоративних блюдах, кахлях, створювали яскраві, традиційні за формою, оздоблені рослинними та геометричними орнаментами куманці, барильця, баньки, баклаги, кахлі, тарілки, полумиски, гладущики, горщики, іграшки, фігурний посуд, а також чайні та столові сервізи. Майстри виготовляли також полив’яний цеглясто-червоний посуд, розписаний рудим, зеленим та білим ангобами. На той час кілька євреїв їздили по селах, збирали кращі роботи. Так продукція братів Герасименків стала відома широкому загалу.
             В 1935-му році в Києво-Печерській лаврі відкрили майстерню, і вони почали там працювати (у фондах Лаври зберігаються велика кількість їх робіт). Через 2 роки на Всеукраїнській виставці вони були високо оцінені та їх роботи почали мандрувати по світу. Роботи українських майстрів побували в Монреалі, Москві, Парижі та Нью-Йорку. Коли ж повернулись та організували артіль, були першими, кому вдалося створити гончарний сервіз з червоної глини.
              Продовжувачкою традицій Якова та Якими Герасименків називають їхню племінницю Фросину Іванівну Міщенко – заслуженого майстра народної творчості, члена Національної спілки майстрів України. Фросина Міщенко також виростила цілу когорту талановитих майстринь. Серед її учениць – Тетяна Шпак, Валентина Живко, Тетяна Дмитренко. Шпак Тетяна Іванівна – заслужений майстер народної творчості – є директором Новоселівського музею-садиби братів Герасименків.

             Музей відкрито в хаті, де народились відомі майстри, у 1988 році, з нагоди 100-річчя від дня народження Якима Герасименка. Музей носить статус «державного». У фонді музею 968 одиниць. В музейній експозиції представлено роботи місцевих бубнівських майстрів, які спеціалізувалися в основному, на виготовленні ужиткового посуду (мисок, макітер, горщиків), а також робили будівельну кераміку (з XVІІ ст.. – круглі кахлі). Особливе місце серед виробів посідали керамічна іграшка, дрібна пластика (ікони, хрестики, тощо).
           Щорічно в музеї організовується близько 60 екскурсій, які відвідують біля 5 тис. осіб. Музей визнано переможцем конкурсу «Сім чудес Вінниччини» в номінації «Перлини Поділля». Декілька раз на базі музею гончарства проходили творчі Всеукраїнські симпозіуми-практикуми з народного гончарства.
                    Координати музею: 48.768414 | 29.065151
                    Адреса музею: Гайсинський район, с.Новоселівка, вул. Семенова
             
   Як дістатись: від м.Гайсин їхати у напрямку м.Ладижин до с. Бубнівка, за магазином-кафе “Каштан” повернути ліворуч і рухатись 850 м. Потім повернути на дорогу ліворуч і ще проїхати 500 м., після чого повернути праворуч та їхати у бік р.Соб, переїхати міст – і ви вже у с.Новоселівка. Дорогу до музею вкажуть вказівники. відстань від м.Гайсин до музею – 18 км.
               Графік роботи: щоденно з 10-00 до 18-00 (візит попередньо узгоджувати з директором музею Тетяною Іванівною Шпак по тел. 0 (4334) 66-3-78; моб.: 097 284 35 83
Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий