«Гнат Танцюра – невтомний збирач народних перлин»

Гнат Танцюра невтомний збирач народних перлин_n
           12 листопада минає 59 років як пішов із життя видатний наш земляк, фольклорист і етнограф Гнат Трохимович Танцюра. Пішов, щоб повернутися до нас у пісні і в жарті, в загадці і легенді, в казці і прислів’ї, промовляючи до розуму і серця. І сьогодні ми знову згадуємо про нього і низько вклоняємось його пам’яті.
         Гнат Трохимович – подолянин, представник тієї когорти ентузіастів, які все своє свідоме життя поклали на чесну і щиру невсипучу працю для рідного народу.
        Народився Г.Т.Танцюра 10 червня 1901 року в селі Зятківці, в багатодітній сім’ї – хліборобів-ткачів. Рідне село стало колискою його великої слави: саме там, він, учитель – філолог для всього світу відкрив цілий материк духовної культури українського народу: записав п’ять тисяч пісень, сотні загадок, легенд і переказів, замовлянь, тисячі загадок, прислів’їв та приказок, повір’їв, анекдотів. Та найбільше відкриття Гната Танцюри – талановита народна співачка – Явдоха Зуїха. Від неписьменної подолянки завзятий Гнат Танцюра записав 1008 пісень і яких! Майже всі вони ввійшли до величезного тому, що так і називається «Пісні Явдохи Зуїхи».
         Гнат Танцюра – автор оригінального, досі неперевершеного в українській фольклористиці методичного посібника «Записки збирача фольклору», на якому навчалося й зросло ціле покоління сучасних досвідчених збирачів народних перлин.
    На основі записів ентузіаст створив унікальну працю «Весілля в селі Зятківці» (опис обряду, 144 танцювальні мелодії, 800 весільних пісень); написав монографічне дослідження «Історія села Зятківець». 
 
  Всі ці книги побачили світ вже після смерті видатного фольклориста. А ще скільки матеріалів чекають свого дослідження.
Матеріали Г.Танцюри складають окремий фонд у відділі рукописів ІМФЕ АН України, з яких черпають красу і мудрість народу упорядники різноманітних фольклорних збірників, письменники і композитори, колективи художньої самодіяльності.
   
           Усе те, що впродовж багатьох літ пристрасно захоплювався учитель-філолог Г.Т.Танцюра стало окрасою
його і нашого життя.
       Шанують його ім’я на рідній Гайсинщині. Ним названо вулиці в м. Гайсині і його рідних Зятківцях.
Ім’я видатного фольклориста носить його рідна школа в селі; на будинку, де він проживав, і школі де працював встановлено меморіальні дошки. В садибі відкрито музей фольклору Гната Танцюри.
В с. Зятківці встановлено пам’ятник народній пісні. В честь нашого земляка проходить щорічно обласний фестиваль фольклору на приз Гната Танцюри, а на ювілеї – Всеукраїнський фестиваль – конкурс автентичних колективів з усієї України. І лунають навкруги пісні, які записав і зберіг для нас Гнат Трохимович Танцюра.
        В пам’ять про цю видатну людину в музеї фольклору оформлено тематичну виставку «Гнат Танцюра – невтомний збирач народних перлин», на якій представлені матеріали з колекції музею, видання його творів, про життєвий і творчий шлях знаменитого фольклориста і етнографа.
Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий