Гончарні мелодії Тетяни Шпак.

Слайд1
           21 січня виповнюється 75 років від дня народження Заслуженого майстра народної творчості України, завідувачки музею гончарного мистецтва (музею-садиби братів Герасименків с.Новоселівки) Шпак Тетянаи Іванівни.
      Тетяна Іванівна Шпак – самобутній митець, оригінальна, яскрава постать на теренах вінницької культури, народної творчості, її ім’я знане і шановане в мистецьких колах, її роботи легко впізнають і на виставках декоративно-ужиткового мистецтва.
     Саме відродження бубнівського традиційного гончарства на Вінниччині органічно пов’язане з творчістю талановитої майстрині Тетяни Шпак. Адже село Бубнівка – один з найвідоміших центрів Вінницької області, що славиться глибокими традиціями, красою та своєрідним характером керамічних виробів.
1.
     Наявність якісної сировини – глини, глею, первісного каоліну та запозичення кращих традицій подільських гончарів свого часу призвели до створення в селі Бубнівка відомого не тільки на Вінниччині, а й Україні гончарного осередку.
             Тетяна Іванівна Шпак народилась 21 січня 1947 року в селі Бубнівка Гайсинського району.
          Після закінчення медичного училища, як молодий фахівець, розпочала трудовий шлях фельдшером на Кіровоградщині. Згодом повернулась у рідне село, працювала в медичному пункті.
         У 23 роки дівчина захопилась керамікою і у вільний час стала опановувати ази гончарного ремесла у знаменитої новоселівської майстрині Фросини Іванівни Міщенко. Гончарний круг, пластичність глини та бубнівський розпис зачарували, взяли в полон на все життя.
          Нині Тетяна Іванівна Шпак – знана на всю Україну майстриня гончарного мистецтва, член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України, Заслужений майстер народної творчості України. Жінка є знаковою фігурою української кераміки.
       З 1988-го року вона очолює музей-садибу братів Герасименків у Новоселівці, в експозиції якого зібрані роботи новоселівських гончарів кінця ХІХ століття, вироби сучасних бубнівських гончарів, а також учасників Всеукраїнських і обласних семінарів-практикумів з народного гончарства «Бубнівська кераміка», пленерів «Освячені горном», які проводяться в Бубнівці. 
1.
1.
      Миски, тарелі, глечики і куманці Тетяни Іванівни Шпак вражають своєю неповторністю та оригінальністю. Кожна робота – індивідуальна, вона має розпис, який ніколи не повторюється.      Майстриня дотримується славних традицій бубнівської школи, але водночас виробила свій стиль, що відрізняє її роботи від виробів інших гончарів.
           Творчий доробок невтомної майстрині не тільки в експозиціях Вінниччини – її роботи знаходяться у Художньому музеї в м. Києві, у музеї Івана Гончара в м. Опішні, а також у Національній Спілці майстрів народного мистецтва, у Санкт-Петербурзі, приватних колекціях в Німеччині, Туреччині, Чехії.
               У 2003 році Тетяна Шпак стала лауреатом І премії Всеукраїнського конкурсу – огляду музеїв мистецтва та стипендіатом міжнародного фонду «Україна-3000». Наприкінці 2011 року Міністерство культури України нагородило Тетяну Іванівну відзнакою «За збереження народних традицій», а в 2016 році вона стипендіат Президентської стипендії.
            Неодноразово вироби майстрині експонувалися в обласному центрі народної творчості, брали участь у виставках в м. Тульчині, Тростянці, Немирові, Косові Івано-Франківської області, Чигирині Черкаської області та ін.
          Ці виставки мають незмінний успіх, вироби майстрині зачаровують своєю простотою, довершеністю і в той же час оригінальністю. А кольори притаманні саме бубнівському розпису, це білий, зелений, чорний. Розмальовуються вироби рослинним і геометричним розписом.
       В доробку майстрині тисячі унікальних, рукотворних виробів, що свідчить про невтомну працю за гончарним колом. Як тільки Тетяна Іванівна сідає за гончарний круг, її очі спалахують, обличчя світліє, а глина від дотику рук наче оживає.
       Як директор музею гончарства Тетяна Шпак по крупинці збирає відомості про своїх славетних попередників, адже гончарне ремесло має велику цінність для встановлення розірваних зв’язків з народними традиціями.
1.
1.
         Світла і вишукана творчість Тетяни Іванівни змушує усіх, хто побачив її твори, завмирати, немов від дотику до святого.
1.
             Видання “Тетяна Шпак. Кераміка” створене Вінницьким обласним центром народної творчості та видане у 2017 році за підтримки Відділу культури, молоді та спорту Гайсинської міської ради.
            У цьому чудовому та яскравому виданні описані біографічні дані та творчий шлях майстрині, її здобутки та досягнення.
1.
1.
1.
            Найбільшу увагу привертають фото світлини її неперевершених виробів.
 1.
 
     У розписах, яких Тетяна Іванівна дотримується вікової традиції сформованої багатьма поколіннями бубнівських гончарів.
1.
          Тож запрошуємо усіх, хто ще не переглядав дане видання завітати до Гайсинської центральної бібліотеки та оглянути це видання. А також інші видання із серії “Народні майстри Вінниччини”, які присвячені творчості наших земляків, гончарів нашого краю.
         Не кожен може відчути і збагнути її творення, іскру Божу, бо так розписувати гончарні вироби здатна лише вона – Жінка! Берегиня! Гончар!
Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий