Духовне щастя Миколи Ричкова
або «Усе життя – за покликом душі»
У кожного в серці живе любов до рідної землі. Вона веде нас життям – головна і неосяжна, невмируща і вічна. В чому вона виражається важливо для кожної людини. Це може бути звичайний поступ щоденної самовіданної праці, а може бути високий творчий злет. Чим би не займалась у житті людина, професія так чи інакше накладає на неї свій відбиток. Прекрасний спеціаліст, людина, яка вміє помітити і підтримати ініціативу інших, організувати і згуртувати їх на добрі справи. Такими словами можна охарактеризувати Миколу Леонідовича Ричкова, начальника відділу культури і туризму Гайсинської державної адміністрації, Заслуженого працівника культури, який відзначає нині ювілейну дату з дня народження. Найкращі якості всебічно обдарованої натури Миколи Леонідовича знаходяться в прямому зв’язку: цілісність, емоційність, життєлюбство, багатогранність талановитої людини.
Микола Леонідович – людина нестримної працездатності, ініціативний та енергійний, захоплює оптимізмом і художньою уявою. Діапазон його діяльності широкий, а інтереси багатопланові та різноманітні. Співак і хормейстер, режисер і талановитий сценарист, вдумливий і мудрий керівник.
Для працівників культури області Гайсинщина вже майже 30 років асоціюється з ім’ям Заслуженого працівника культури України Миколи Леонідовича Ричкова. Адже не кожен район може похвалитись такою творчою особистістю і вмілим організатором. Людина непересічного таланту Микола Ричков всю свою душу вклав у розвиток галузі культури району. Обіймаючи посаду начальника відділу культури і туризму, він виявляє і згуртовує біля себе обдарованих людей, котрі несуть до глядача влучне дотепне слово, щиру пісню, запальний танок.
Мабуть, кожний із нас переконався у тому, що справжніми працівниками галузі культури стають ті люди, які народжуються в сім’ях, де шанують традиції своїх дідів і прадідів. Саме в такій родині простих селян – Леоніда Костянтиновича і Ганни Юхимівни з села Кірово Немирівського району 23 березня 1956 року народився Микола.
Його становлення як творчої особистості розпочалося ще з шкільного віку – він активний учасник художньої самодіяльності. Після закінчення школи вступає до Тульчинського культосвітнього училища, де відкриває для себе безмежний світ творчості. Вагомий обсяг знань опанував Микола Ричков, навчаючись в Київському Державному інституті культури ім.О.Є.Корнійчука за спеціальністю – культосвітній працівник, організатор – методист клубної роботи.
І ось уже майже 40 років Микола Леонідович працює на теренах культосвітньої ниви, пройшовши шлях від художнього керівника Кіровського сільського будинку культури до начальника відділу культури і туризму Гайсинської райдержадміністрації.
З першого дня своєї роботи і донині Микола Ричков плідно співпрацює з органами місцевої влади, громадськими організаціями, територіальними громадами, закладами освіти і культури. Він впевнений, що керівник і колектив мусять бути одним цілим, щоб досягти успіху. Для себе Микола Леонідович поставив високу планку в реалізації задумів. Впродовж всіх років творчої праці в галузі культури йому вдалося разом з колегами втілити в життя ряд культурно – мистецьких проектів.
Чимало гайсинчан, учасників художньої самодіяльності, мали змогу реалізувати свої творчі здібності на фестивалях і конкурсах, проявити себе в народному мистецтві. За період роботи Миколи Ричкова на теренах культури було присвоєно звання «народний» та «зразковий» 29-ми різножанровим колективам.
Творчі колективи Гайсинщини і окремі виконавці постійно беруть участь в Міжнародних, республіканських, обласних конкурсах і фестивалях, де неодноразово ставали лауреатами та переможцями, отримавши відповідні нагороди.
З ініціативи Миколи Леонідовича в 1988 році було започатковане свято фольклору на приз Гната Танцюри «Народній пісні жити», яке на сьогодні набуло визнання, не тільки на рівні області, а всієї України і щорічно проводиться на батьківщині талановитого фольклориста в с. Зятківці. В с. Бубнівка проводяться творчі симпозіуми-практикуми, гончарні пленери «Освячені горном». У 2013 році в селі Мелешків Гайсинського району було започатковано пройшов обласне свято народної творчості «Мамина пісня».
Належна увага з боку начальника відділу культури і туризму приділяється розвитку бібліотечної системи, пам’яткоохоронної, музейної роботи.
Своїм найбільш досягненням Микола Леонідович вважає передусім відкриття музею – садиби братів Герасименків, музею фольклору Гната Танцюри, музею Василя Стуса, музею ветеранів війни в Афганістані, музею «Пам’ять Чорнобиля», музею історії села Краснопілки, які мають звання «народних». Окрім того, створено і відкрито стелу «Народній пісні жити» в Зятківцях, пам’ятний знак та пам’ятник народній співачці Явдосі Зуїсі «Нетлінна свіча вічності», меморіальні дошки видатним гайсинчанам, а також героям-землякам, загиблим під час проведення АТО, пам’ятний знак «Небесній сотні» та багато інших історико-культурних пам’яток.
Під керівництвом Миколи Леонідовича плідно працює методичний центр з інформаційного забезпечення 96-ти закладів культури. Стало традиційним проведення творчих лабораторій, семінарів-практикумів, нарад та майстер-класів.
Свідченням плідної роботи та високого професіоналізму Миколи Ричкова є його нагороди – присвоєння високого звання «Заслужений працівник культури України», відзначення Грамотами Президії Верховної Ради України, Міністерства культури України, обласної і районної державних адміністрацій, управління культури облдержадміністрації та інших відзнак.
Він – своєрідний генератор, що здатний зарядити ослаблені акумулятори людської енергії та дати їм новий імпульс на творче життя, працівник від Бога, що знає досконало шляхи розвитку мистецької галузі, цілком присвятив себе служінню українській культурі, яке зіткане з радощів та смутку, падінь та злетів, успіхів та перемог.