Всесвітній день вишиванки

12

Всесвітній день вишиванки в Україні відзначають у кожен третій четвер травня. Святкування у 2006-му започаткувала тоді ще студентка Чернівецького університету, а тепер голова оргкомітету Всесвітнього дня вишиванки Леся Воронюк.

В Україні вишивання сорочок різнокольоровими нитками та візерунками має багатовікову історію. Здебільшого вишивали дівчата. Готували придане собі на весілля. Вважали, що кількість вишиванок свідчить про добробут сім’ї. Бідна дівчина могла мати 3-4 вишиванки, середнього достатку 5-7, а багата – понад 10 сорочок.
Візерунки були не лише прикрасою одягу. Вони несли в собі магічний сенс. Для наших предків вишиванка була сакральним оберегом, захищала від нещасть, хвороб, різних бід.
Кожному регіону притаманні свої візерунки. Наприклад, у борщівській переважає чорний колір. На буковинській сорочці завжди яскраві квіти, на космацькій – оранжеві та жовті кольори, на полтавщині любили вишивати білим по білому.
Подільська вишивка – найскладніша і найгарніша зі всіх, що зроблені в різних куточках України. Техніка виконання бездоганна, вишивка високохудожня, вироби чарують з першого погляду.
Дуже полюбляють на Поділлі колір стиглого жита, який поєднується в одному виробі разом з чорним. Житній колір сорочки отримували від запікання у тісті ниток, які були пересипані хромітом.   Сам по собі чорний колір також був дуже популярним у вишиванках Поділля. Іноді його поєднували з темно-вишневим або червоно-чорним, також додавали жовтий і зелений. Домінантною є вишивка чорними і синіми нитками.
Дуже гарною є вишивка “білим по білому”, яка відрізняється різноманітними техніками: “солов’їні вічка”, “зерновий вивід”, “довбанка”. Особливо подобається місцевим майстриням вишивка технікою “солов’їні вічка”, хоча вона є чи не найскладнішою і потребує великої уваги.
У давнину сорочки, вишиті білим по білому або жовтим по білому, робилися до весілля й тому потребували великої відповідальності, оздоблювалися ретельно і виразно.
Подільські вишивки зберігають частки душі їх авторів, в них є гармонічне поєднання дивовижного кольору, неповторного узору, багатої символіки.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий