
1 березня виповнюється 166 років від дня народження Явдохи Микитівни Сивак (Зуїха – творчий псевдонім ), яка з’явилася на світ у селі Кущинцях Гайсинського повіту Подільської губернії 1 березня 1855 року у кріпацькій сім’ї.
Бібліографом-краєзнавцем Гайсинської центральної районної бібліотеки було підготовлено віртуальну виставку «Доля, що піснею стала», в якій коротко описаний життєвий шлях цієї неперевершеної народної співачки.
Явдоха мала яскраву артистичну вдачу і знала силу-силенну пісень, що їх сама казала, « на трьох волових шкурах не спишеш», співала в хаті, на подвір’ї, в дорозі, була привітною і щирою. Любили її старе і мале. Співала для себе – від душі і для душі, а ще для людей: на весіллях, родинах, хрестинах, під час толоки. Блискуче імітувала різні природні звуки, голоси пташок, тварин; уміла передавати вимову, інтонацію, вираз обличчя людей. Говорила впевнено, чітко, голосно, відкрито; мала чудову дикцію, відзначалась винятковою красномовністю. Мова її була барвиста, соковита, аж вигравала-видзвонювала метафорами, влучними алегоріями. Порівняння її – дотепні, саркастичні – густо переплітаються з прислів’ями, приказками, примовками, приспівками, загадками, різноманітними цитатами з фольклорних творів – казок, легенд притч, прикмет, а найбільше – пісень.
Земляки добре змалювали її зовнішній вигляд: середнього зросту, міцної статури, і смаглява, круглолиця, із широкою щирою усмішкою, привітна й безпосередня, завжди охайна; у хаті в неї, як у віночку, й сама одягнена чистенько. В одязі любила і простоту, вишивки щоб було небагато; і сама була працьовитою і робила все до ладу й від інших того жадала. Весь свій вік – майже вісімдесят років (померла в січні 1934-го) прожила в праці й піснях.
Від Явдохи Зуїхи, яка увібрала в себе незліченні скарби народу, його спосіб художнього мислення і творчості, мовне багатство й високі морально-етичні та естетичні ідеали, молодий зятковецький учитель Гнат Трохимович Танцюра записав 1008 народних пісень, 156 казок, кілька тисяч прислів’їв та приказок, загадок, замовлянь, прикмет.

Тисяча пісень Явдохи Зуїхи, як захоплено відзначав Павло Тичина, «це феноменально…Але справа не тільки в пам’яті, яку мала Зуїха, справа в любові. У любові до всього народного, рідного, найближчого…Хтось висловився про книжку «Пісні Явдохи Зуїхи»,що це пам’ятник простій, рядовій колгоспниці. По-перше, не «простій» чи «рядовій», а надзвичайно обдарованій людині, високого інтелекту натурі. Та й не тільки, – це один з пам’ятників самому народу».
1997 року в упорядкуванні О.П.Караулан вийшла у світ збірка «Загадки Явдохи Зуїхи». Публікація решти скарбів з архіву, спогадів – справа честі науковців, земляків подолян.
«Пісні Явдохи Зуїхи» стали славетною книгою нашого народу, а співачка – пісенним символом України. З її пісень черпають творчу наснагу кілька поколінь композиторів і поетів, професійних і самодіяльних колективів. З репертуару Явдохи Зуїхи щороку виконуються твори під час традиційного на Вінниччині пісенного конкурсу на приз Гната Танцюри.
Іменем Явдохи Зуїхи названо вулицю в Зятківцях, біля будинку культури встановлено пам’ятник Явдосі Зуїсі та Гнату Танцюрі. Найбільша велич Явдохи Зуїхи – в переданих у спадок піснях, що осяюють українців красою і мудрістю.
