Колядки і щедрівки в записах Гната Танцюри.

Слайд1
          Свято Різдва – найзначиміше зимове свято і відзначається 7-го січня за новим стилем. Це свято приходить до людей морозної ночі в годину опівнічної храмової служби в сяйві свічок, у світлі зірок, співі хорів. Небо і земля славлять Різдво Христове. На землі запановує мир, серця людей наповнюються доброю волею, а душа людська звільняється від земного, очищається і поринає в осягнення дива народженого Бога.
        Різдво – одне з найбільших християнських свят, що наповнює наші серця сподіваннями, радістю та зігріває душі величальними колядками і віншуваннями. Вже стало доброю традицією у дні різдвяних свят приймати колядників. Щороку від хати до хати ходить українська коляда і колядує поміж людьми, даруючи усім родинам звістку про народження Сина Божого, добро і радість.
        Українська коляда: в кожушку, у вишитій сорочці, загорнута в барвисту хустину, в руках тримає кольорове намисто, а в ньому – всі колядки та щедрівки, які від бабусь і дідусів передаються дарунком прийдешнім поколінням. Її з нетерпінням чекають дорослі – застеляють столи килимами, печуть калачі та виглядають трьох празників у гості, а діти – готують вертепи та віншують з різдвяними святами.
         Фольклористи, збирачі народних звичаїв і традицій зібрали, зберегли і донесли до нас традиції і святкування різдвяних свят. Серед них і видатний наш земляк, фольклорист і етнограф Гнат Трохимович Танцюра. Серед великої кількості пісень записаних ним від багатьох земляків є пісні і різдвяного циклу – колядки та щедрівки. Велика частина них зібрана в збірках «Пісні Явдохи Зуїхи» та «Народні пісні в записах Гната Танцюри», «Колядки та щедрівки».
         Серед них «Тече річка невеличка», «Пане господарю, чи є ти вдома», «Добрий вечір тобі, господару», «Ой у полі, полі плужок оре-бродить», «Ой гордий, пишний, гречний молодче», «Ой рано, рано, кури запіли, добрий вечір», «Ой там за горою», «Ой рясна-красна в лузі калина, добрий вечір», «По горі, пави ходили, добрий вечір», «По горах, горах, сніжижоньки летять, добрий вечір», «Ой на річці на широкий», «А в дядька, в дядька», «Ой учора звечора», «Бігла теличка», «А у печі пироги печуться» та інші. Народні колективи, фольклорні гурти, аматори сцени, дитячі колективи використовують їх при обрядових заходах різдвяного циклу.
1.
           То ж хай ці різдвяні віковічні колядки та щедрівки принесуть усім добрим людям многії літа у мирі, здоров’ї, достатку і наповнять великою любов’ю кожну оселю, кожну душу і кожне людське серце.
          Дай Боже, щоб супроводжувались сакральним співом усі прадавні свята, щоб не забувалися колядки та щедрівки, віншування та примовляння, бо це все – наш найцінніший скарб, який відрізняє нас від інших народів.
              Тож зберігаймо його, не розплескуймо ні краплини, бо не прощено буде нам за його втрату. Якщо живуть ці духовні пісні серед людей – живе Україна.
Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.


Оставить комментарий